Książka kucharska i przepisy rodzinne w Zalando Lounge


Przepis rodzinny na włoski deser

Czy znasz Zalando Lounge? 🤔

Przekonaj się 👉 jak działa klub zakupowy

Sprawdź promocje!


Zuppa inglese — deser z truskawkami we włoskim stylu


Marzysz o rozpływającym się w ustach smaku włoskiego deseru? Owszem, możesz przygotować klasyczne tiramisu, lecz my zachęcamy Cię do spróbowania czegoś zupełnie nowego. Zaproponowany przez Alice Balossi przepis na deser z truskawkami zachwyci Cię wyjątkowym smakiem i lekką jak piórko konsystencją.

Opracowany przez Alice przepis na deser truskawkowy to świetny pomysł na podwieczorek dla całej rodziny. Bez przeszkód mogą delektować się nim również dzieci, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnej wersji zuppa inglese, ten deser z budyniem nie zawiera alkoholu.

Klasyczna receptura zuppa inglese nakazuje zamoczenie biszkoptu w wybranym trunku. Jeśli jednak chcesz, to możesz oczywiście zmodyfikować przepis Alice i nasączyć biszkopt na przykład we włoskim likierze Alkermes, tak by oddać hołd kulinarnej tradycji Italii. To właśnie ten słodki, korzenny likier był od początku wykorzystywany do przygotowania oryginalnej zuppa inglese.


Zuppa inglese — włoski deser o intrygującej nazwie


Desery włoskie to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. O ile jednak każdy wie, czym jest tiramisu lub panna cotta, to już nazwa zuppa inglese brzmi raczej jak określenie dania głównego niż słodkiego przysmaku. Zuppa inglese to w dosłownym tłumaczeniu „zupa angielska”. Dlaczego zatem słodki deser z budyniem jest określany przez Włochów jako zupa i to w dodatku angielska?

Istnieje kilka hipotez wyjaśniających pochodzenie tego tradycyjnego włoskiego przysmaku. Najpopularniejsza z nich głosi, iż ten deser truskawkowy powstał na prośbę jednego z książąt Este w XVI wieku, który powrócił po wizycie z Anglii, gdzie kosztował angielskiego deseru znanego jako trifle. Dworski kucharz użył lokalnych składników, by odtworzyć smak angielskiego słodkiego przekładańca i tak oto powstał słynny włoski deser z truskawkami.

Warto wspomnieć, że ten deser truskawkowy występuje we Włoszech również jako popularny smak gelato, czyli tradycyjnych, kremowych włoskich lodów. Gelato często naśladują smakiem też inne desery włoskie, przez co czasem naprawdę trudno zdecydować się, który smak wybrać!

Włoski deser z budyniem i truskawkami

Na koniec pozostaje nam jeszcze tylko zagadka związana z określeniem słodkiego przysmaku mianem zupy. Słówko „zuppa” pochodzi od czasownika „inzuppare”, który znaczy po włosku „zanurzać, moczyć”. Zatem określenie zuppa inglese nawiązuje do czynności maczania w słodkim alkoholu biszkoptu, będącego jednym z głównych składników tego deseru.


Jak podawać włoski deser zuppa inglese?


Deser z truskawkami zuppa inglese możesz udekorować nie tylko bitą śmietaną, lecz także startą czekoladą, kakao, czy też płatkami migdałów. Dobrze sprawdzą się również wiórki kokosowe.


Odkrywaj przepisy rodzinne z Europy!

AliciaClaireMarika i JirkaArmelleBelén


Jeśli chcesz, możesz oprócz tego powycinać truskawki w fantazyjne kształty. Zuppa inglese i inne desery włoskie są niezastąpione jako przysmak na wyjątkowe okazje. Proponowany przez Alice deser truskawkowy możesz podać na przykład jako słodkie zakończenie rodzinnej uczty czy też jako kulinarną gwiazdę wieczoru spędzonego ze znajomymi.

Nasz deser z budyniem znakomicie sprawdzi się również jako dopełnienie romantycznych chwil spędzonych z partnerem na balkonie podczas zachodu słońca. Co więcej, smak zuppa inglese dobrze pasuje do wielu słodkich i półsłodkich win. Zuppa inglese możesz delektować się na przykład wraz z kieliszkiem wina riesling lub muscat. I choć przygotowanie zuppa inglese wymaga odrobiny wysiłku, to wynagradza go efekt godny prawdziwej włoskiej restauracji!


Kochasz gotowanie? My też! W Zalando Lounge znajdziesz sprzęt do gotowania potrzebny każdemu szefowi kuchni. Niezniszczalne zestawy noży, piękne komplety sztućców, garnki i patelnie, deski do krojenia i pojemniki do przechowywania. Zawsze do -75%!

Odkryj Zalando Lounge!

* w stosunku do sugerowanej ceny producenta.