Jesteśmy częścią grupy Zalando

Plamy z wina - skuteczne sposoby na ich usuwanie

Plamy z czerwonego wina wydają Ci się koszmarem? Nowe lub stare plamy z wina możesz usunąć domowymi i chemicznymi sposobami. Poznaj wszystkie!

Czerwone wino to ulubiony trunek wielu z nas. Cenimy je nie tylko za wyjątkowe doznania smakowe, lecz także za jego odprężające właściwości. Jednak co zrobić, gdy delektując się lampką wina, rozlejemy je na ulubione ubranie lub dywan? Dowiedz się jak usunąć plamy z czerwonego wina!

Środki chemiczne do usuwania plam z wina znjadziesz w drogerii

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z białych tkanin?

W przypadku każdej plamy najważniejsze jest szybkie działanie. Plamy z czerwonego wina uchodzą za jedne z trudniejszych do usuwania, jednak mając odpowiednią wiedzę, jesteś w stanie skutecznie wywabić je nawet z białych tkanin. Plamy z wina na białej koszuli lub obrusie możesz zlikwidować na przykład przy użyciu spirytusu. Połącz go z wodą w stosunku 1:1 i namocz plamę. Możesz także skorzystać z 10-procentowej wody utlenionej. W przypadku białych tkanin warto też zasypać plamę solą, która dzięki swoim właściwościom wchłonie barwnik. Plamy z wina zasyp grubą warstwą soli i pozostaw ją na 3 minuty. Następnie włóż tkaninę do zimnej wody i namaczaj ją przez 30 minut. Dzięki takiemu zabiegowi plama powinna zniknąć.

Usuwanie plam z wina - lista zakupów:spirytussólmąka ziemniaczanasoda oczyszczonasok z cytryny

Jak usunąć plamy z wina z delikatnych tkanin?

Plamy z wina potrafią przyprawić o szybsze bicie serca, zwłaszcza jeśli pojawiają się na delikatnych materiałach. Usuwając plamy z czerwonego wina z tkanin takich, jak satyna, jedwab czy też aksamit, należy działać nie tylko szybko, lecz także z wyczuciem.

Plamy z czerwonego wina można usunąć

Pamiętaj, że nie każdy sposób na plamy z wina jaki znasz, możesz zastosować w przypadku takich materiałów. Zatem jak usunąć plamy z czerwonego wina ze szczególnie wrażliwych materiałów? Niezastąpiona okazuje się mąka ziemniaczana — posyp zabrudzenie odrobiną mąki i delikatnie rozcieńcz ją wodą. Pozostaw na kilka chwil a potem wypłucz tkaninę w zimnej wodzie. Potem od razu wypierz daną rzecz w pralce, nie zapominając o ustawieniu programu prania przeznaczonego dla delikatnych tkanin. Po takich zabiegach plama powinna zniknąć.

Zaschnięte plamy z wina to nie wyrok

Plamy z czerwonego wina możemy się pozbyć nawet wtedy, gdy nie mamy możliwości błyskawicznie zadziałać. Zatem jak usunąć plamy z wina, gdy zdążyły już zaschnąć? W przypadku białych tkanin możesz wykorzystać na przykład sodę oczyszczoną. 4 łyżki sody połącz z litrem wody i pozostaw do namoczenia. Potem wypłucz tkaninę w wodzie i wrzuć do prania w pralce. Stare plamy z wina na kolorowych ubraniach usuń, posługując się roztworem z mydła, ciepłej wody i odrobiny amoniaku.

Plamy z wina usuniesz także tym, co masz w kuchni

Jeśli nie masz amoniaku, możesz postawić również na mieszankę wody z sokiem z cytryny. Ciekawą metodą jest także nałożenie na zaschniętą plamę kremu do golenia, a po kwadransie spłukanie go letnią wodą. Nawet jeśli nie uda ci się całkowicie usunąć plamy, to jeszcze nie wszystko stracone — oddaj zabrudzoną tkaninę w ręce profesjonalistów z pralni chemicznej.

"Białe ubrania i czerwone wino to mieszanka wybuchowa"

🙂Poznaj 20 stylowych TAK i NIE na specjalne okazje!Sprawdź: Inspiracje modowe

Jak usunąć plamy z wina podczas imprezy?

Czasami plamy przytrafiają się właśnie wtedy, gdy nie masz dostępu do środków czyszczących. Wybrana z największą ostrożnością stylizacja na imprezę może zostać zrujnowana przez niespodziewany wypadek z kieliszkiem czerwonego wina w roli głównej. Będąc na imprezie, możesz jednak zastosować kilka metod, które uchronią zabrudzenie przed zaschnięciem i pozwolą ci je szybko usunąć po powrocie do domu.

Czerwone wino to podstawowy element uroczystości w Europie

Jedną z najbardziej oczywistych metod jest użycie dużej ilości bieżącej wody. Innym sposobem jest ostrożne polanie plamy białym winem lub szampanem. Staraj się koncentrować głównie na plamie, by nie spowodować innych plam — jest to sposób, którego lepiej nie używać na białych i delikatnych tkaninach.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu?

Jeśli ktoś z gości rozleje wino na twoim ulubionym dywanie, zachowaj zimną krew i szybko przystąp do działania. Najpierw użyj czystej szmatki i dociśnij ją do plamy tak, by wchłonęła jak największą ilość trunku. Kolejnym krokiem jest użycie gęstej papki z sody oczyszczonej oraz wody. Pozostaw ją na zabrudzeniu przez kilka godzin, dbając by stale pozostawała wilgotna. Na zakończenie dokładnie wypłucz wodą miejsce plamy i pozostaw do wyschnięcia. Możesz też użyć dużej ilości soli do zasypania plamy, którą potem odkurzysz. Zamiast domowych sposobów skuteczne jest również użycie specjalnego środka przeznaczonego do wywabiania plam. Jako dodatkową alternatywę polecamy też usuwanie plamy z pomocą białego wina lub szampana.

Już dziś zarejestruj się w Lounge by Zalando i poznaj świat zakupów, w którym wyprzedaż trwa cały rok. Ciesz się rabatami sięgającymi aż do -75%* i zacznij spełniać wszystkie swoje modowe marzenia!