Jesteśmy częścią grupy Zalando

Rodzaje i nazwy kamieni szlachetnych

Co oznacza topaz? Jakie są najdroższe kamienie szlachetne? Poznaj podstawowe rodzaje kamieni szlachetnych, ich niezwykłe historie, właściwości, znaki zodiaku.

Kamienie szlachetne - dla jednych są symbolem bogactwa, dla drugich pięknym dodatkiem biżuteryjnym, jeszcze inni wierzą w prozdrowotne i magiczne właściwości kamieni szlachetnych. Rodzaje kamieni szlachetnych można wyróżnić na podstawie koloru, dostępności, wartości, czy przeznaczenia. Minerały i kamienie towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Zebraliśmy podstawowe nazwy kamieni szlachetnych, ich cechy szczególne i przypisywane im właściwości.

Kamienie szlachetne nazwy i rodzaje

Kamienie szlachetne rodzaje i klasyfikacja

Kamenie szlachetne to rzadko występujące kamienie i minerały, które charakteryzyją się unikatowym i jednolitym kolorem, twardością, wytrzymałością, pewnym stopniem przezroczystości. Po odpowiednim oszlifowaniu i wypolerowaniu kamień szlachetny może być wykorzystany w procesie tworzenia drogocennej biżuterii.  Rodzaje kamieni szlachetnych w podziale na kolory obejmują:

  • niebieskie kamienie szlachetne (szafir, turkus, tanzanit, akwamaryn, topaz, lapis lazuri)
  • żółte kamienie szlachetne (cytryn, bursztyn, topaz, żółty szafir, jasper, turmalin)
  • zielone kamienie szlachetne (szmaragd, mołdawit, tsaworyt, oliwin, zielony ametyst)
  • czerwone kamienie szlachetne (rubin, granat, koral, spinel, karneol)

Kamienie szlachetne rodzaje są także określane za pomocą cyfr od 1 do 10, które określają ich twardość. Klasyfikacja kamieni szlachetnych Fryderyka Mohs'a zakłada, że im większa twardość kruszcu, tym wyższa cyfra jest im przypisana. Dlatego najtwardszy minerał świata - diament - jest rodzajem kamienia szlachetnego ze stopniem Mohs'a 10.

Kamienie szlachetne i wspaniała biżuteria w outlecie Lounge by Zalando

Rodzaje kamieni szlachetnych dotyczą także ich wartości rynkowej. Wyróżniamy kamienie szlachetne (droższe) i półszlachetne (tańsze). Trzeba zaznaczyć, że minerały i kamienie same w sobie uzyskują największą wartość po odróbce jubilerskiej. W zależności od rodzaju kamienia szlachetnego dobiera się odpowiedni szlif. Kamień szlachetny powinień mieć szystą barwę i odbijać światło. Nazwy kamieni szlachetnych najczęściej są powiązane z ich kolorem i cechami szczególnymi.

Podstawowe rodzaje i nazwy kamieni szlachetnych

Rubin

Topaz

Cytryn

Szafir

SZMARAGD - ZIELONY KLEJNOT ZNANY JUŻ STAROŻYTNYM

Szmaragd to kamień szlachetny dobrze znany i poszukiwany już w starożytnym Egipcie i Persji. Podobno sama Kleopatra odwiedzała egipskie kopalnie szmaragdów. Szmaragd to odmiana berylu, z rodziny krzemianów. Szmaragdy mogą mieć różne barwy, od odcieni wpadających w żółć do głębokiej, butelkowej zieleni. To pożądany i cenny rodzaj kamienia szlachetnego.

Właściwości kamieni szlachetnych - szmaragd

Nazwy kamieni szlachetnych: szmaragd

Według niektórych źródeł szmaragd pochodzi od greckiego smaragdos i oznacza zielony kamień. Według innych historyków nazwa szmaragd pochodzi z języka łacińskiego i oznacza klejnot.

Gdzie występuje szmaragd?

Szmaragdy wydobywa się między innymi w Kolumbii, Brazylii, Zambii, i w Indiach.

Właściwości kamieni szlachetnych typu szmaragd

Szmaragdy pomagają w pozbyciu się negatywnej energii i wzmocnieniu siły pozytywnego myślenia, jasności umysłu i nadziei. Są symbolem wierności i czystości. Szmaragd wpływa na zdrowie psychiczne i wspomana rozwój duchowy. Podobno ten kamień szlachetny właściwości posiada także lecznicze i regenerujące.

Szmaragdy - znaki zodiaku

Szmaragd to szczęśliwy kamień szlachetny dla znaków: Byk, Rak, Waga i Koziorożec.

Rubin - nazwa i interesujące właściwości kamienia szlachetnego

Rodzaje kamieni szlachetnych można określać na wiele sposobów, ale każdy z nich udowodni jak niezwykłym kryształem jest rubin. Jego mocna ciemnoczerwona barwa jest niespotykana w skali światowej dzięki domieszce chromu. Rubin należy do najrzadziej występujących kamieni szlachetnych na naszej planecie, co sprawia, że jest także bardzo drogi. Rubin to też jeden z najtwardszych rodzajów kamieni szlachetnych ( 9 stopień Mohs'a),

Rodzaje kamieni szlachetnych - rubin

Nazwy kamieni szlachetnych: rubin

Nazwy kamieni szlachetnych często pochodzą z języka łacińskiego. Przykładem tego jest rubin, czyli po łacinie czerwony - rubeus.

Gdzie występuje rubin?

Rubin występuje między innymi w Afganistanie, w Indiach, Pakistanie, Tanzanii, Tajlandii i Kenii.

Właściwości kamieni szlachetnych typu rubin

Od wieków ludzie wierzą w energię rubinów tworząc z nich amulety pomocne podczas walk i wojen. Rubin to rodzaj kamienia szlachetnego, który podobno dodaje odwagi, siły życiowej, witalności. Jego wyjątkowa moc pomaga nie tylko na polu średniowiecznej batalii, ale także w miłości. Z punktu widzenia właściwości kamieni szlachetnych rubin jest także kojarzony ze wspieraniem układu krążenia i wzmacnianiem serca.

Rubin - znaki zodiaku

Rubin to szczęśliwy kamień szlachetny dla znaków: Skorpion, Baran, Lew.

Topaz - rodzaj kamienia szlachetnego w różnych kolorach

Topaz to rodzaj kamienia szlachetnego, który od wieków jest uważany za rodzaj amuletu. Ten minerał z grupy krzemianów może przyjmować różnorodne barwy, od postaci całkowicie bezbarwnej, przez jasny kolor szampana, do odcieni złota, różu, czy rzadko spotykanych odcieni błękitu. Określa się go 8 stopniem twardości, jest też stosunkowo ciężki. To wspaniały kamień szlachetny niezwykle cenny w jubilerstwie.

Minerały i kamienie - topazy

Nazwy kamieni szlachetnych: topaz

Nazwa kamienia szlachetnego topaz pochodzi przede wszystkim z języka greckiego, nie mniej istnieje kilka wątków z którymi można ją powiązać. Greckie topazios oznacza poszukiwać. Możemy także wyróżnić Topazios jako grecką nazwę wyspy Św. Jana. Topaz w języku starohinduskim oznacza ognień i może odnosić się do żółtych i czerwonych rodzajów topazu.

Gdzie występuje topaz?

Topaz występuje między innymi w Brazylii, USA, Meksyku, Rosji, Chinach, Australii, Nigerii.

Właściwości kamieni szlachetnych typu topaz

Na przełomie wieków różne kultury przypisywały topazom różne właściwości. Według nich topaz pomaga pozbyć się złych myśli, odstrasza lęki, daje siłę  i posiada duże właściwości lecznicze, dlatego jest szeczególnym wsparciem dla zdrowia psychicznego. Domniemuje się także, że różne kolory topazu mają różne właściwości np. różowy topaz pomaga żyć w prawdzie, a zielony pomaga wybaczać.

Topaz - znaki zodiaku

Topaz to szczęśliwy kamień szlachetny dla znaków: Bliźnięta, Strzelec, Skorpion, Waga.

Mniej popularne nazwy kamieni szlachetnych - cytryn

Cytryn jest odmianą kwarcu. To bardzo rzadko spotykany rodzaj kamienia szlachetnego, dlatego obecnie przemysł jubilerski często stosuje sztuczki i nadaje żółtą, cytrynową, lub pomarańczową  barwę innym kwarcom, by te przypominały naturalny cytryn. Ten kamień szlachetny znany był już w starożytnej Grecji, Rzymie, czy w Babilonie. Określa się go mianem 'kamienia sukcesu'.

Właściwości kamieni szlachetnych - cytryn

Nazwy kamieni szlachetnych: cytryn

Nazwa cytryn jest historycznie powiązana z językiem starofrancuskim, gdzie citron oznaczało żółty . Istnieje także podobieństwo do greckiego słowa kitros czyli cytryna.

Gdzie występuje cytryn?

Cytryn występuje między innymi w Brazylii, Rosji, na Madagaskarze, we Francji i USA.

Właściwości kamieni szlachetnych typu cytryn

Cytryn jest powszechnie uważany za kamień, który sprzyja forutnie. Polecany szczególnie kreatywnym i przediębiorczym osobom rozpoczynającym nowe projekty i inicjatywy, ponieważ dodaje odwagi, siły życiowej i optymizmu. Według wierzeń ten kamień szlachetny właściwości posiada także korzystne dla ciała. Regeneruje po chorobie i wspiera układ pokarmowy.

Cytryn - znaki zodiaku

Cytryn to szczęśliwy kamień szlachetny dla znaków: Lew, Panna, Waga, Skoprion, Bliźnięta

Tajemnicze minerały i kamienie - szafir

Szafiry to rodzaj kamieni szlachetnych, które charakteryzuje bardzo wysoka twardość (9) oraz niebieska barwa, która przypomina głębię oceanu. Jest odmianą korundu, a za jego niebieski kolor odpowiadają jony tytanu i żelaza. Szafiry jako kamienie szlachetne cenione były w starożytnej Persji i w średniowiecznej Europie, a obecnie są bardzo pożądane w biżuterii okolicznościowej. Pierścionek zaręczynowy z szafirem zdobi rękę księżnej Kate Middleton.

Minerały i kamienie - pierścionek z szafirem

Nazwy kamieni szlachetnych: szafir

W języku hebrajskim sapire oznacza niebieski . Takie samo znaczenie ma w języku greckim sappheiros , a po łacinie sapphirus.

Gdzie występuje szafir?

Szafir występuje między innymi na Sri Lance, Madagaskarze, w Tanzanii, Nigerii i Birmie.

Właściwości kamieni szlachetnych typu szafir

W średniowieczu wierzono, że jedną z właściwości kamienia szlachetnego szafiru jest ochrona przed złym wpływem i złą energią. Dlatego klejnoty te nosili często ważni kardynałowie i kapłani. Szafirom przypisuje się cechy takie tak prawda, mądrość, miłość i moc ducha. Według wierzeń szafir ma moc uspokajającą.

Szafir - znaki zodiaku

Szafir to szczęśliwy kamień szlachetny dla znaków: Byk, Panna, Ryby

Rodzaje kamieni szlachetnych - ametyst

Minerały i kamienie kryją w sobie wiele tajemnic. Ametyst jest kwarcem, który zachwyca odcieniami różu, purpury i fioletu. Sekretem barwy jest domieszka glinu i żelaza. Ten rodzaj kamienia szlachetnego w średniowieczu upodobali sobie w szczególności możni, kapłani i władcy np. Kazimierz Wielki, czy Katarzyna Wielka. Z biegiem czasu ametysty stały się dostępne dla wszystich.

Nazwy kamieni szlachetnych - ametyst

Nazwy kamieni szlachetnych: ametyst

Nazwa ametystu pochodzi od greckiego słowa amethysos, co oznacza trzeźwy. Nazwa jest związana z obyczajem picia wina. Barwa kwarcu wzmacniała iluzję picia mocnego wina, co w rzeczywistości pozwalało zachować trzeźwość umysłu.

Gdzie występuje ametyst?

Ametysy występuje między innymi w Brazylii, USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i w Indiach.

Właściwości kamieni szlachetnych typu ametyst

Ametyst jest kamieniem polecamyn szczególnie osobom zestresowanym. Fioletowe kamienie szlachetne właściwości posiadają głównie na płaszczyźnie łagodzenia konfliktów i  utrzymywania spokoju ducha. Podobno ametyst ma także właściwości uzdrawiające zarówno dla ciała, jak i ducha. Chroni przed chorobami i złą energią.

Ametyst - znaki zodiaku

Ametyst to szczęśliwy kamień szlachetny dla znaków: Panna, Koziorożec, Wodnik, Strzelec, Ryby.

Diament - król kamieni szlachetnych

Diament to najtwardszy minerał świata, dlatego wykorzystuje się go nie tylko w sztuce jubilerskiej, ale także w przemyśle, czy w medycynie. To najczystsza odmiana węgla na ziemi. Idealny diament jest bezbarwny i czysty, a po odpowiedniej obróbce zmienia się w piękny brylant.  Diamenty były znane już wcześniej, jednak dopiero od XIX wieku trwa prawdziwa gorączka poszukiwania tego minerału.

Rodzaje kamieni - diament

Nazwy kamieni szlachetnych: diament

Nazwa diament pochodzi z języka greckiego adamas i oznacza dosłownie niezniszczalny.

Gdzie występuje diament?

Diamenty wytępują między innymi w Indiach, Kongo, Brazylii, RPA, Namibii, Australii.

Właściwości kamieni szlachetnych typu diament

Diamentom przypisuje się właściwości prozdrowotne i emocjonalne. Podobno wspomaga podejmowanie dobrych decyzji, sprzyja wierności i chroni przed złą energią. Diament jest symbolem czystości, mądrości i oświecenia.

Diament - znaki zodiaku

Diament to szczęśliwy kamień szlachetny dla znaków: Baran, Waga, Ryby.

Właściwości kamieni szlachetnych - czy istnieją?

Ludzie poszukują kamieni szlachetnych od ponad 2000 lat  i przypisują im wiele mocy, zarówno tych nadprzyrodzonych (uzdrawianie, ochrona itd.), jak i tych bardzo realnych (wartość na rynku). Prawdziwe czy nie, nie nam to oceniać! Nasz tekst ma charakter kulturowy, jest rysem historycznym i zarazem poradnikiem zakupowym.

Niezależnie od Twojego podejścia do astrologii i magii musisz przyznać, że jedna wyjątkowa właściwość jest wspólna dla wszystkich rodzajów kamieni szlachetnych. Podarowane kamienie szlachetne sprawiają dużo radości i stają się symbolem najpiękjniejszych momentów życia.

Odkrywaj biżuterię taniej w Lounge by Zalando