Jesteśmy częścią grupy Zalando

Ekologiczna moda - jak rozpoznać modę przyjazną środowisku?

Jak rozpoznać organiczne, zrównoważone marki i ekologiczną modę? Jakich certyfikatów szukać i co sprawdzać kupując ubrania świadomie? Sprawdź!

Ekologiczna moda dba nie tylko o Twój image, lecz także o dobro środowiska naturalnego i osób uczestniczących w procesie produkcji ubrań. Chcesz cieszyć się stylem, a zarazem zatroszczyć się o planetę? Dowiedz się, czym tak naprawdę jest zrównoważona moda i poznaj najciekawsze ekologiczne marki modowe, które regularnie pojawiają się podczas szybkich wyprzedaży w Lounge by Zalando.

Co to jest moda zrównoważona

Ekologiczna moda — ​zadbaj o planetę... w doskonałym stylu!

Ekologiczna moda to jeden z najsilniejszych trendów ostatnich lat. W przeciwieństwie jednak do modowych tendencji, które błyskawicznie podbijają światowe wybiegi, by po chwili zniknąć na wiele sezonów, moda ekologiczna to nowość, która już zawsze będzie en vogue. Dlaczego?

Rynek fashion to jeden z największych i najbardziej dynamicznych sektorów światowej gospodarki. Produkcja i dystrybucja odzieży na dużą skalę nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne i dobro naszej planety.

Zastanawiasz się, jak zatem możesz cieszyć się modą w odpowiedzialny sposób? Z pomocą przychodzą Ci ekologiczne marki modowe, dla których jedną z wiodących wartości jest ekologiczna moda.

Zrównoważona moda, czyli jaka?

Czym jednak jest zrównoważona moda? Ekologiczna moda to koncept, który ekologiczne marki modowe realizują na wiele różnych sposobów. Kluczowymi etapami kreowania nowych kolekcji jest zwłaszcza proces produkcji ubrań. Często stosowanym przez świadome ekologicznie brandy rozwiązaniem jest wykorzystywanie tkanin wytwarzanych w przyjazny dla środowiska sposób. Alternatywą dla produkcji włókien jest ich recycling. Duże znaczenie ma też dążenie do minimalizacji stosowania szkodliwych chemicznych środków. Ekologiczne marki modowe starają się również unikać niekorzystnych dla środowiska oraz zdrowia barwników. Nie bez znaczenia jest także redukcja wykorzystywania wody, energii, odpadów oraz śladu węglowego.

Co istotne, zrównoważona moda to nie tylko dbałość ekologię. To także poszanowanie dla praw człowieka i etyczny proces produkcji tkanin i szycia ubrań, w ramach którego rolnicy i inne zatrudnione przy wytwarzaniu odzieży osoby pracują w humanitarnych warunkach oraz otrzymują godne wynagrodzenie.

Zrównoważona moda i najpopularniejsze ekologiczne materiały

Jedną z najczęściej wykorzystywanych tkanin przez ekologiczne marki modowe jest organiczna bawełna. W jej produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych pestycydów i nawozów, ani nasion modyfikowanych genetycznie. W większości uprawy organicznej bawełny nawadniane są za pomocą deszczówki, dzięki której rolnicy są w stanie zaoszczędzić spore ilości wody. Dlaczego to takie ważne?

Na produkcję jednej koszulki wykonanej z nieorganicznej bawełny zużywa się aż 2,5 tys. litrów wody.

Ponadto, uprawiana w nienaturalny sposób bawełna wymaga stosowania pestycydów i innych chemicznych środków. Potrzeba ich dość sporo, bo aż około 100 g na jeden bawełniany T-shirt. Różnica pomiędzy organiczną bawełną, a tą uprawianą w nieprzyjazny dla środowiska sposób jest naprawdę znacząca!

Organiczna moda jest wykonana ze specjalnych materiałów

Poza organiczną bawełną, ekologiczne marki modowe wykorzystują także inne uprawiane w ekologiczny sposób włókna. Oprócz naturalnych upraw istotny jest też recykling tkanin. Surowce pozyskiwane są nie tylko ze starych ubrań, lecz także z plastikowych butelek, a nawet sieci rybackich i dywanów. Dzięki temu produkcja nowych kolekcji pochłania mniej wody i energii oraz pozostawia po sobie zredukowany ślad węglowy. Ekologiczne marki modowe korzystają czasem również z szeroko wykorzystywanych tkanin, lecz starają się bazować głównie na tych, które nie wywierają zbyt dużego wpływu na planetę. Do tego typu materiałów zalicza się między innymi lyocell.

Moda zrównoważona to coś więcej niż ekologia. Moda ekologiczna troszczy się o dobro wszystkich żywych organizmów — zarówno zwierząt, jak i ludzi. Ekologiczne marki modowe coraz częściej kładą nacisk nie tylko na zastosowane materiały, lecz także etyczne zasady współpracy z osobami zatrudnionymi przy uprawie włókien oraz przy samym szyciu ubrań.

Moda ekologiczna i certyfikaty, którym możesz zaufać

Ekologiczne marki modowe, którym zależy na transparentnej polityce działania nie ograniczają się jedynie do publikowania na swoich stronach internetowych rozmaitych oświadczeń odnośnie swoich ekologicznych dążeń. Wiele z nich posiada w swoim asortymencie ubrania i dodatki posiadające różne certyfikaty wydawane przez niezależne instytucje sprawdzające, czy dany brand spełnia określone kryteria. Dzięki nim moda zrównoważona staje się bardziej przejrzysta, a Ty masz łatwość wyboru i realny wpływ na to, jak będzie wyglądać przyszłość naszej planety i jej środowiska naturalnego.

Jednym z najważniejszych certyfikatów jest Global Organic Textile Standard (GOTS)​, którego wymagania są jednymi z najbardziej restrykcyjnych. O certyfikat GOTS mogą ubiegać się marki, których produkty są wykonane z materiałów zawierających przynajmniej 70% organicznych włókien. Co ważne, certyfikacji podlega każdy z etapów łańcucha dostaw, a certyfikat GOTS wydany danej marce jest regularnie weryfikowany. Certyfikat GOTS rekomenduje dane produkty nie tylko ze względu na ekologiczny charakter materiałów, lecz także w kwestii społecznie odpowiedzialnego wytwarzania ubrań.

Innym wartym uwagi certyfikatem jest Organic Content Standard​. Odzież i dodatki posiadające to oznaczenie powstały z materiałów zawierających co najmniej 95% organicznych włókien. Przed przyznaniem certyfikatu Organic Content Standard​ sprawdzany jest każdy etap produkcji. Podobnym do niego atestem jest Organic Blended Content Standard​, który dotyczy produktów wykonanych z zastosowaniem przynajmniej 50% organicznych materiałów. Pamiętaj, że te certyfikaty skupiają się wyłącznie na surowcach i nie biorą pod uwagę społecznych oraz środowiskowych aspektów produkcji.

Godnym zaufania oznaczeniem jest EU Ecolabel — ​to certyfikat, którego wydawaniem zajmuje się sama Komisja Europejska. EU Ecolabel jest wymagającym atestem, który analizuje wszystkie etapy obiegu produktów. Badany jest proces pozyskiwania surowców, produkcja ubrań, ich dystrybucja a także utylizacja odpadów. Warto wspomnieć, że oznaczenie EU Ecolabel znajdziesz również na innych produktach, takich jak na przykład kosmetyki oraz detergenty.

Czy to koniec listy wszystkich oznaczeń, które sprawiają, że ekologiczna moda staje się łatwiejsza do wcielania w życie podczas zakupów? Nie! Jeśli zależy Ci na wspieraniu nurtu, jakim jest moda ekologiczna i odpowiedzialna społecznie, to zwróć uwagę również na inne popularne oznaczenia, takie jak: Fairtrade Certified Cotton​, Global Recycled Standard​, Organic Cotton​, Better Cotton Initiative​ i wiele innych.

LISTA ZRÓWNOWAŻONYCH MAREK MODOWYCH, KTÓRE DBAJĄ O OTOCZENIE

1. Stella McCartney - high fashion w stylu eko

Jej ojciec podbił świat muzyki wraz z pozostałymi członkami The Beatles, a ona sama założyła jeden z największych brytyjskich domów mody. Stella McCartney jest jedną z branżowych prekursorek idei, jaką jest moda zrównoważona. Wyczulona na dobro planety projektantka już od samego początku istnienia nazwanego jej imieniem domu mody udowadniała, że ekologia może iść w parze z wielką modą.

Zrównoważone marki modowe - top 10

Jako zdeklarowana wegetarianka, Stella nie tylko unika stosowania w swoich kolekcjach naturalnych futer, piór i skóry, lecz także wykorzystuje w swoich kolekcjach surowce pozyskiwane w jak najbardziej neutralny dla środowiska naturalnego sposób. Ubrania sygnowane logo Stella McCartney to odzież wykonywana między innymi z organicznej bawełny, etycznie pozyskiwanej wełny oraz włókien syntetycznych pochodzących z recyclingu. Dom mody Stella McCartney przynależy do szeregu stowarzyszeń wcielających w życie wartości, jakie zakłada moda zrównoważona. Jedną z nich jest Ethical Trading Initiative​, która ma na celu poprawę warunków pracy w przemyśle odzieżowym.

2. Zign — ​zrównoważona moda w zasięgu dłoni

Ekologiczna moda to koncept, który mogą z powodzeniem realizować nie tylko ekskluzywne domy mody. Udowadnia to Zign — ​​marka proponująca buty i odzież wysokiej jakości, lecz w korzystnych cenach. Kolekcje Zign przykuwają uwagę wyrazistym stylem, a przy tym pozwalają bez wyrzutów sumienia realizować swoje modowe wizje. Marka Zign od 2020 roku jest w pełni oddana realizowaniu koncepcji, jaką jest ekologiczna moda. Wszystkie ubrania i dodatki Zign produkowane są z wykorzystaniem min 50% bardziej zrównoważonych surowców albo minimum 20% włókien pochodzących z recyclingu. Działania brandu ukierunkowane są również na kontrolę zanieczyszczeń środowiska na etapie produkcji oraz na odpowiedzialność społeczną.

3. Nudie Jeans czyli ekologiczna moda w denimowym wydaniu

Nudie Jeans to skandynawski brand, którego celem była ekologiczna moda, zanim jeszcze nurt ten stał się globalnym trendem. Marka powstała w 2001 roku, lecz dopiero od niedawna praktyki wytwórców i innych firm, z którymi współpracuje Nudie Jeans ewoluowały na tyle, by umożliwić marce pełną realizację wartości przyjaznych środowisku i lokalnym społecznościom.

Organiczne marki jeansów

Kolekcje Nudie Jeans składają się w ponad 97,7% ze zrównoważonej odzieży i dodatków. Brand przestrzega ścisłych kryteriów — ​każdy ze zrównoważonych produktów powstaje w minimum 70% z organicznej bawełny lub materiałów uzyskanych z recyclingu. Na uwagę zasługuje też niecodzienna polityka firmy, która oprócz własnych działań, stara się, by również jej odbiorcy zaczęli zwracać większą uwagę na styl życia, jaki zakłada ekologiczna moda. Co więcej, marka Nudie Jeans stale rozszerza swoją sieć punktów bezpłatnych napraw jeansów brandu oraz regularnie wypuszcza na rynek kolekcje Re-use. Jeansy damskie pochodzące z tych limitowanych edycji to używane spodnie Nudie Jeans, które zostały gruntownie oczyszczone i poddane dogłębnej regeneracji.

3. Even&Odd — ​dynamiczna styl w ekologicznej odsłonie

Even&Odd to kolejna firma, który stara się stale ulepszać swoje funkcjonowanie. Marka jest między innymi członkiem Better Cotton Initiative — ​organizacji non-profit, której celem jest redukcja negatywnego wpływu upraw bawełny na środowisko naturalne oraz poprawa warunków pracy osób zatrudnionych przy produkcji tej naturalnej tkaniny.​

4. Jack Wolfskin — ​zrównoważona moda dla entuzjastów outdooru

Ekologiczna moda pasuje do Jack Wolfskin — ​stricte outdoorowego brandu. Odzież Jack Wolfskin umożliwia piesze wycieczki i eksplorację nieskażonych cywilizacją krajobrazów. Nie dziwi więc fakt, że moda zrównoważona to dla tego niemieckiego producenta ubrań absolutnym priorytetem. Marka nie tylko w całości usunęła nieorganiczną bawełnę ze swoich kolekcji i w dużej mierze polega na tkaninach pozyskiwanych z recyclingu, lecz także podejmuje szereg innych świadomych decyzji.

Moda przyjazna środowisku i otoczeniu

Rozbudowane działania Jack Wolfskin mają na celu troskę o dobro osób pracujących przy wytwarzaniu odzieży marki, jak i klientów wybierających ubrania sygnowane logo Jack Wolfskin. Producent należy między innymi do organizacji Fair Wear Foundation​, dbającej o godne warunki pracy na każdym etapie produkcji i dostaw. To tylko kilka z wielu przedsięwzięć Jack Wolfskin, których wspólnym celem jest prawdziwie ekologiczna moda.

5. Filippa K — ​styl premium i skandynawska miłość do natury

Filippa K jest znaną marką premium, która udowadnia, że ekologiczna moda może być nie tylko przyjazna dla środowiska, lecz także prawdziwie wyrafinowana i szykowna. Filippa K to kolejna na naszej liście skandynawska marka, której początki sięgają 1993 roku. Brand nieustannie intensyfikuje swoje starania o jeszcze bardziej ekologiczne i zrównoważone działania. Ponadto, marka opublikowała listę celów, które zamierza w pełni zrealizować przed 2030 rokiem. Należą do nich między innymi korzystanie wyłącznie ze zrównoważonych surowców, zapewnienie pełnej transparentności i kontroli na każdym etapie łańcucha dostaw oraz zapewnienie sprawiedliwych i godnych warunków pracy dla wszystkich osób zatrudnionych w procesie produkcji ubrań marki.

6. G-Star — ekologiczna moda i miejski styl prosto z Amsterdamu

G-Star to jedna z najpopularniejszych streetwearowych marek, która stara się maksymalnie wcielać w życie założenia koncepcji, jaką jest moda zrównoważona. Transparentny łańcuch produkcji, kontrola nad stosowanymi surowcami i koncentracja na jak największym wykorzystaniu zrównoważonych oraz pochodzących z recyclingu surowców to tylko kilka z działań podejmowanych przez holenderski brand.​

7. Won Hundred — skandynawski rock'n'roll i ​zrównoważona moda

Won Hundred pozwala Ci nie tylko ubierać się w wyrazisty sposób, lecz także dbać o planetę. Wiele z projektowanych przez brand ubrań potrafi "zrobić" całą stylizację. W kolekcjach znajdziesz sporo denimu i przyciągających uwagę krojów inspirowanych konwencją rock chic. Co więcej marka jest oddana idei, jaką jest moda ekologiczna. Brand często korzysta z organicznych surowców oraz systematycznie wprowadza nowe rozwiązania mające na celu dbanie o środowisko naturalne.

Ekologia i zrównoważomy rozwój w Lounge by ZalandoSprawdź nasze marki:

Dlaczego warto wybierać ekologiczne marki modowe?

Ekologiczna moda to koncept, który możesz łatwo zrealizować podczas swoich najbliższych modowych zakupów. Stawiając na ekologiczne marki modowe w realny sposób przyczyniasz się do dbania o dobro planety. Wybierając ubrania nie tylko wykonane z pozyskiwanych w przyjazny dla natury sposób surowców, lecz także produkowanych z uszanowaniem zasad sprawiedliwego handlu, troszczysz się zarówno o środowisko naturalne, jak i o godne traktowanie pracowników zatrudnionych na każdym etapie łańcucha dostaw. Co więcej, wiele z ubrań produkowanych przez ekologiczne marki modowe nie zawiera w sobie szkodliwych barwników, dzięki czemu chronisz zarówno oceany i rzeki, jak i dbasz o własne zdrowie.

Moda zrównoważona pozwala Ci żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami, a przy tym cieszyć się stylem bez ograniczeń. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że odzież i dodatki produkowane w ramach konwencji zrównoważonej mody mogą się zwykle pochwalić bardzo wysoką jakością. Dzięki temu Twoje stylizacje prezentują się bardziej szlachetnie, a Ty możesz dłużej nosić swoje ulubione ubrania. Tak, Twoje obecne wybory odzieżowe mają autentyczny wpływ nie tylko na Twój image, lecz także na oblicze naszej planety i natury, które od lat nieustannie inspirują projektantów mody.

Ekologiczne marki modowe regularnie pojawiają się podczas kampanii wyprzedażowych w Lounge by Zalando. Zarejestruj się za darmo już dziś i korzystaj z rabatów sięgających nawet do -75%*!