Książka kucharska i przepisy rodzinne w Zalando Lounge


Przepis rodzinny na chłodnik litewski

Czy znasz Zalando Lounge? 🤔

Przekonaj się 👉 jak działa klub zakupowy

Sprawdź promocje!


Chłodnik litewski — łatwy i smaczny obiad na lato


Poszukujesz inspiracji na prosty w przygotowaniu, a zarazem orzeźwiający obiad na upalne dni? Przepis na chłodnik litewski znakomicie sprawdzi się właśnie wiosną i latem, kiedy tradycyjne rozgrzewające dania obiadowe okazują się często zbyt ciężkie. Chłodniki są wręcz idealną propozycją na upały. Są nie tylko przyjemnie ożywcze, lecz także pozwalają nawodnić organizm.

Co więcej, proponowany przez nas pomysł na chłodnik litewski i przepis od Sandry z łatwością przygotujesz w wolnej chwili. Ta przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura znakomicie sprawdzi się również wówczas, gdy nie zamierzasz spędzać w kuchni zbyt wiele czasu.

Ponadto, powyższy chłodnik litewski przepis możesz też spersonalizować według uznania. Możesz przecież nie tylko przygotować go ściśle według wskazówek babci Haliny, lecz także dopasować do swoich preferencji żywieniowych.


Odkrywaj przepisy rodzinne z Polski!

AniaSandraFilipKasiaJulia


Chcesz przemienić ten lekki obiad na lato w jego wegański odpowiednik? Nic prostszego! Zsiadłe mleko i gęstą śmietanę podmień na naturalny jogurt roślinny i naturalne wegańskie mleko. Jeśli jednak możesz, to koniecznie przetestuj ten pomysł na lekki obiad na lato w jego oryginalnej wersji. Tradycyjny chłodnik litewski z buraków nie ma sobie równych!


Chłodnik litewski czyli obiad na upalne dni o bogatej historii


Przepis na chłodnik litewski to prawdziwie tradycyjna receptura, która pojawiła się w Polsce już za czasów dynastii Jagiellońskiej. Chłodnik litewski z buraków przywędrował do naszej kuchni właśnie z Litwy.

Czy wiesz, że wspominał o nim już Adam Mickiewicz, w swoim największym dziele —​ „Pan Tadeusz”​? W Księdze III w wersach 706 i 707 znajdziesz słowa: Podano w kolei wódkę, zaczem wszyscy siedli i chołodziec litewski milczkiem żwawo jedli.​ Pierwsze wydanie „Pana Tadeusza”​​ ukazało się w 1834 roku, lecz sam chłodnik litewski przepis musiał być znany już dużo wcześniej.

Co więcej, Mickiewicz wspomina o chłodniku wiele razy, możemy zatem podejrzewać, że sam mógł mieć słabość do tego pysznego i orzeźwiającego dania. Nic dziwnego, że na kartach pisanego w Paryżu dzieła, zaczynającego się słowami „Litwo Ojczyzno moja”​, chłodnik litewski pojawia się aż kilka razy.

Jak widać, nawet osławiona kuchnia francuska nie potrafi zastąpić smaku, jakim wyróżnia się chłodnik litewski!


Jakie korzyści dla zdrowia i urody kryje w sobie chłodnik litewski?


Proponowany przez Sandrę chłodnik litewski przepis to nie tylko uczta dla podniebienia w upalne dni, lecz także potężna dawka witamin i składników odżywczych. Dzięki sporej ilości botwinki, chłodnik litewski z buraków dostarcza sporej dawki beta-karotenu. To jeden z najsilniejszych antyoksydantów, który zapobiega różnym chorobom, a także znakomicie wpływa na kondycję skóry i spowalnia jej starzenie.

Ponadto, chłodnik litewski pomoże Ci też w zadbaniu o figurę. Ten obiad na lato podajemy w temperaturze co najwyżej kilkunastu stopni Celsjusza, a jak wiadomo, organizm zużywa więcej kalorii na trawienie zimnych potraw. W obliczu takich zalet trudno nie skusić się na tradycyjny chłodnik litewski!


Kochasz gotowanie? My też! W Zalando Lounge znajdziesz sprzęt do gotowania potrzebny każdemu szefowi kuchni. Niezniszczalne zestawy noży, piękne komplety sztućców, garnki i patelnie, deski do krojenia i pojemniki do przechowywania. Zawsze do -75%!

Odkryj Zalando Lounge!

* w stosunku do sugerowanej ceny producenta.