Najpopularniejsze tradycje świąteczne w Europe

Coraz więcej czasu spędzamy w domu, opiekując się naszymi rodzinami i skupiając się na najważniejszych sprawach. Magia Świąt Bożego Narodzenia to coś, co w tym roku będzie wyglądać nieco inaczej. Nie wszystkie tradycje świąteczne mamy szansę powtórzyć, ale jest kilka szczegółów, które umilą nam świąteczny czas. Poznaj świąteczne tradycje z różnych zakątków Europy. Być może spodobają Ci się tak bardzo, że zaprosisz je do swojego domu.

Świąteczne zwyczaje - strojenie choinki

Świąteczne tradycje, które zachwycają

🇪🇸   Tradycje w Hiszpani

🇫🇷   Tradycje w Francji

Jako Europejczycy mamy wiele wspólnego, jednak istnieje mnóstwo tradycji świątecznych popularnych tylko w danym kraju lub regionie. Świąteczne zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie gwarantują wyjątkowe przeżycia zarówno dla mieszkańców danego kraju, jak i ich gości.

W ciągu ostatnich lat nasze rodziny stały się bardziej otwarte. Dużo polskich rodzin jest związanych z rodzinami zza granicy poprzez podróże, przeszłość rodziców, związki naszego rodzeństwa, czy małżeństwa naszych dzieci. Warto znać świąteczne tradycje Europy, by poczuć ich magię i znaleźć wspólny język z innymi ludźmi.

Świąteczne tradycje w Europie

Czechy: Świąteczne tradycje zza południowej granicy

KROJENIE JABŁKA

Krojenie jabłka to jedna z najpopularniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Czeskie rodziny traktują krojenie jabłka  podczas Wigilii jako swego rodzaju życzenie lub wróżbę na przyszły rok. Jeśli w środku pokrojonego jabłka zobaczysz gwiazdę, będzie to symbol zdrowia i szczęścia. Krzyż lub robaczywe jabłko wskazuje na komplikacje w rodzinie lub chorobę.

Krojenie jabłek - tradycja świąteczna

MIEJSCE DLA NIESPODZIEWANEGO GOŚCIA

Czy wiesz, że w Republice Czeskiej także zostawia się miejsce dla niespodziewanego gościa? Podobnie jak Polacy, Czesi na Wigilijnym stole mają jedno dodatkowe nakrycie dla wędrowca lub osoby, która Wigilię spędza samotnie. Przed rozpoczęciem kolacji Wigilijnej całe rodziny wychodzą przed dom, by sprawdzić, czy niespodziewany wędrowiec lub biedny człowiek nie czeka u ich bram.

NIEMCY: TRADYCJA ŚWIĄTECZNA I WYJĄTKOWE JEDZENIE

Tradycja świąteczna - kiełbasa w Niemczech

KIEŁBASA NA WIGLIĘ

Tak jak Polacy, Niemcy otwierają świąteczne prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia. Możnaby zatem przypuszczać, że prezentom będzie towarzyszyć wystawna kolacja. Nic bardziej mylnego! Na Wigilijnym stole króluje słynna Kartoffelsalat czyli sałatka ziemniaczana i .... kiełbaski. Dlaczego? Cóż, to całkiem proste: Wigilia to stresujący dzień, w którym cała rodzina jest zajęta dekorowaniem choinki, przygotowywaniem prezentów i nie tylko. To pozostawia mało czasu na przygotowanie jedzenia. W Wigilię praktyczność bierze górę nad wystawnością. Wielka uczta następuje dzień później w Boże Narodzenie, a specjalnością menu jest Weihnachtsgans - bożonarodzeniowa gęś.

Włochy: słodka tradycja świąteczna o wielu nazwach

Świąteczne tradycje z Włoch

POJEDYNEK PANDORO I PANETTONE

Każdego roku w Boże Narodzenie włoskie rodziny pozpoczynają kulinarną debatę, której bohaterami są najsłynniejsze świąteczne słodycze we Włoszech. Jakie to przepisy? Zacznijmy od najstarszego, Panettone, które narodziło się w Mediolanie pod koniec XV wieku jako „rezerwowy przepis” na świąteczny bankiet Ludovico Sforza (tak, to dalsza rodzina Bony Sforza). Z drugiej strony mamy Pandoro - przepis z Werony, postały w późniejszych czasach. Pandoro został opatentowany przez pana Melegattiego w 1894 roku. Nazwa pochodzi od złotego koloru ciasta. Oba desery przypominają tak naprawdę... naszą polską babkę.

HISZPANIA: TRADYCJA NOWOROCZNA I MAGICZNA LICZBA 12

Świąteczne zwyczaje - jedzenie winogron

12 WINOGRON O 12.00 W NOCY

Jedną z najważniejszych hiszpańskich tradycji są winogrona noworoczne, znane również jako Uvas de la Suerte. Tradycja, która sięga XIX wieku, polega na jedzeniu w Sylwestra 12 winogron dokładnie o północy, gdy dzwony kościelne ogłaszają nadejście nowego roku. Winogrona należy spożywać jedno po drugim z każdym kolejnym wybiciem zegara - to rytułał, który ma przynosić szczęście w rozpoczynającym się roku.

FRANCJA: LISTY DO MIKOŁAJA I INNE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

Tradycyjne świąteczne listy do Mikołaja

DROGI MIKOŁAJU 

Podobnie jak w Polsce, dzieci z Francji wysyłają listy do Świętego Mikołaja i wskazują prezenty, które chcą otrzymać na Boże Narodzenie, jako nagrodę za dobre zachowanie przez cały rok. Jednak we Francji listy do Mikołaja nie lądują w szufladzie czy w szafie. Francuska poczta La Poste tworzy Mikołajowi specjalne adresy pocztowe na które przez cały miesiąc (od połowy listopada do połowy grudnia) dzieci mogą wysyłać listy i cierpliwe czekać na Boże Narodzenie.

Boże Narodzenie - zwyczaje sprzed lat, które są z nami

Istnieją tradycje świąteczne, które są podobne w wielu krajach. To na przykład umieszczanie prezentów pod udekorowaną choinką. Przez cały rok szpiegujemy naszych bliskich, by kupić dokładnie to, o czym marzą.

A może rozważasz robienie prezentów w domu? To nie tylko sposób na twórcze i kreatywne zajęcie, ale także podarowanie czegoś wyjątkowego, co w wielu przypadkach jest organiczne i przyjazne dla środowiska. Robiąc prezenty samodzielnie masz całkowitą kontrolę nad sposobem tworzenia danej rzeczy, ponieważ samodzielnie decydujesz o najmniejszych detalach. Nasi rodzice i dziadkowie dobrze pamiętają czasy, w których prezenty były robione, a nie kupowane z supermarketu. Ręcznie robiony prezent na pewno podwójnie ich ucieszy.

Pomysły na tradycyjne prezenty robione w domu:

  • domowe czekolady z ulubionymi owocami i bakaliami
  • naturalne kosmetyki, które zrobisz samodzielnie i przechowasz w lodówce (np. z płatków róży)
  • ręcznie robiony gruby szal, skarpety, czy koc
  • samodzielnie wykonane ozdoby choinkowe
  • smakowe oliwy w fantazyjnych butelkach
  • ręcznie malowany kubek

Szukasz stylowego stroju na Święta lub zastanawiasz się, co ubrać na Wigilię? Przejrzyj kampanie promocyjne Zalando Lounge. Odkryj elegancką modę dla Niej i dla Niego do 75%* taniej!