Jak bezpiecznie prać buty?

Jak prać buty i które modele obuwia możesz bezpiecznie czyścić mechanicznie? Jak wyprać buty w pralce? Dowiedz się jak prać buty tak, by bez wysiłku pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Skorzystaj z naszych sposobów i przywróć swojej ulubionej parze dawny blask!

Jak prać buty w pralce

Jakie buty można prać w pralce?

  • buty sportowe wykonane z przewiewnego materiału, na tradycyjnej gumowe podeszwie
  • klasyczne sznurowane trampki
  • buty wykonane z siateczki
  • buty lekko zabrudzone lub zakurzone (bez dużych ilości błota itd)

Jakich butów nie można prać w pralce?

  • buty ze skóry, zamszu i nubuku nie nadaja się do prania w pralce
  • butó zabrudzonych dużą ilością zaschniętego błota, cementu lub innych subtancji, które mogą uszkodzić pralkę
  • butów wykończonych koralikami, kryształkami, czy cekinami

Jak prać buty — poznaj najważniejsze zasady czyszczenia obuwia

Zanim przystąpisz do prania swojej ulubionej pary butów najpierw upewnij się, że wybrana przez Ciebie metoda usuwania zabrudzeń nie zaszkodzi kondycji Twojego obuwia. Zastanawiając się nad tym, jak prać buty wielu osobom przychodzi na myśl wyjątkowo prosta metoda — wrzucenie butów do pralki.

Pamiętaj jednak, że wiele modeli obuwia nie wolno prać w pralce. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju buty wykonane ze skóry, zamszu lub nubuku. Takie fasony należy zawsze czyścić ręcznie. W pralce nie pierz również szpilek oraz obuwia zabrudzonego cementem — tego typu buty mogą uszkodzić Twoją pralkę. Myśląc o odpowiedzi na pytanie jak prać buty wystrzegaj się także czyszczenia w pralce modeli z delikatnymi ozdobami, takimi jak na przykład koraliki, cekiny lub brokatowe wykończenia.

Jak prać sportowe buty

Jakie obuwie można czyścić mechanicznie i jak prać buty w pralce by ich nie uszkodzić? Do prania w pralce nadają się wszelkiego rodzaju trampki i obuwie sportowe pod warunkiem, że nie zostało ono wykonane ze skóry, zamszu lub innego delikatnego tworzywa. W pralce możesz także czyścić modele wykonane z siateczki. Pamiętaj jednak by tego typu buty sportowe zawsze prać w oddzielnych woreczkach do prania, które uchronią wrażliwy materiał przez ewentualnym zahaczeniem o bęben pralki.

Jak wyprać buty w pralce? Wskazówki krok po kroku

Zastanawiasz się, jak prać buty w pralce? Po pierwsze pamiętaj, że tym, co najważniejsze w odpowiedzi na pytanie, jak wyprać buty w pralce jest wybór odpowiedniego programu. Obuwie sportowe lub trampki najlepiej czyścić w temperaturze 30 °C i przy niskich obrotach pralki. Unikaj intensywnego wirowania, które może negatywnie wpłynąć na kondycję butów.

​Jak prać buty w pralce, by zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo? Oprócz odpowiednio niskiej temperatury i unikania odwirowywania na wysokich obrotach równie ważne jest włożenie butów do starych poszewek lub specjalnych woreczków do prania. Jeszcze większą ochronę zapewnisz swojemu obuwiu, jeśli wypierzesz je razem z miękkim kocem, który dodatkowo zamortyzuje poruszanie się butów w czasie prania.

Inną kluczową wskazówką odnośnie tego, jak wyprać buty w pralce jest odpowiednie przygotowanie obuwia przed włożeniem go do pralki. Pamiętaj, by wytrzepać je z piachu i oczyścić delikatną szczoteczką z zaschniętego błota. Przed praniem usuń również wkładki i sznurówki. Te elementy najlepiej wyprać ręcznie pocierając je szczoteczką albo szmatką namoczoną w roztworze płynu do mycia naczyń lub płynu do prania albo proszku. Pamiętaj jednak by piorąc buty unikać stosowania środków zmiękczających tkaniny.

Jak bezpiecznie suszyć buty?

Wiesz już jak prać buty w pralce. Jednak równie ważne jak bezpieczne pranie jest odpowiednie suszenia obuwia.

Jak suszyć buty po praniu

Unikaj suszenia butów na słońcu, w suszarce bębnowej, w pobliżu kaloryfera lub też nagrzewania go strumieniem powietrza z suszarki. Tego typu zabiegi mogą negatywnie wpłynąć na wygląd butów. Jak zatem suszyć buty? Będziesz potrzebować do tego starych gazet. Pogniecionymi gazetami wypchaj wyprane buty i odstaw do swobodnego wyschnięcia w miejscu o temperaturze pokojowej. Gazety nie tylko wchłoną wilgoć, lecz także zagwarantują, że buty nie stracą swojego fasonu.

Świat butów w Zalando Lounge

Masz słabość do mody i efektownych butów? Zarejestruj się za darmo w Zalando Lounge już dziś i codziennie odkrywaj rabaty sięgające aż do -75%* na kolekcje obuwia i odzieży topowych brandów i luksusowych domów mody!