Czyszczenie srebra i biżuterii

Srebrna zastawa, sztućce i naczynia prędzej czy później pokryją się warstwą patyny. Również srebrne łańcuszki, pierścionki, bransoletki i kolczyki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by prezentować się dobrze po dłuższym czasie. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak czyścić srebro i przywrócić mu blask!

Jak czyścić srebrne branzoletki - sprawdź w Zalando Lounge

Sposoby na wyczyszczenie srebra - lista produktów:

  • pasta do zębów
  • folia aluminiowa i sól
  • kwasek cytrynowy lub detergent
  • popiół
  • skórka od banana

Czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów

Pasta do zębów jest jednym z bardziej popularnych środków wykorzystywanych do czyszczenia przedmiotów wykonanych ze srebra. Aby jak najlepiej spełniła swoją rolę, warto wybrać taką, która nie ma w składzie zbyt dużej zawartości sodu ani środków wybielających. Należy także unikać past z twardymi granulkami.

Pastę do zębów należy nakładać miękką szmatką i delikatnie polerować nią srebro.

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Taki sposób sprawdzi się najlepiej w przypadku srebrnych pater, tacek, talerzy i sztućców. Jeśli czyścisz biżuterię, na której ewentualne drobne zainteresowania nie będą zbyt widoczne, czyli na przykład łańcuszki bądź pierścionki, do nakładania pasty możesz wykorzystać szczoteczkę do zębów z włosiem o średnim stopniu twardości. Po zakończonym zabiegu pastę wystarczy spłukać pod letnią wodą.

Jak wyczyścić srebro solą

Bardzo prostym sposobem na pozbycie się patyny ze srebrnej zastawy i biżuterii jest wykorzystanie folii aluminiowej, soli i wody.

Wystarczy umieścić przedmioty, które chcesz odświeżyć, na wyłożonym wspomnianą folią dnie naczynia, a następnie zalać je wrzątkiem wymieszanym z solą, w proporcji około 5 łyżeczek na jeden litr wody.

Pielęgnacja srebrnej biżuterii i akcesoriów

Kiedy roztwór wystygnie, wyciągnij srebrne wyposażenie wnętrz czy biżuterię z naczynia, dokładnie je opłucz pod bieżącą wodą i osusz bawełnianą ściereczką. Dla uzyskania jak najlepszego efektu, biżuterię, sztućce lub inne srebrne bibeloty przed wyłożeniem na folię i zalaniem solną mieszaniną warto umyć w wodzie z mydłem.

Kwasek cytrynowy i dedykowane detergenty

Kwasek cytrynowy jest niezwykle skutecznym środkiem, jeśli chodzi o czyszczenie srebra i usuwanie brudu oraz ciemnego nalotu ze srebrnej biżuterii i zastawy.

Wystarczy wymieszać torebkę popularnego w każdej kuchni kwasku w litrze gorącej wody, a następnie zanurzyć w tym roztworze czyszczone przedmioty.

Po mniej więcej 10 minutach, kiedy substancje czynne zawarte w kwasku zdążą już zadziałać, można wyjąć srebrne akcesoria i osuszyć je papierowym ręcznikiem lub miękką ściereczką. Na rynku istnieją ponadto specjalne detergenty, tworzone z myślą o usuwaniu zanieczyszczeń i nalotu z patyny ze srebrnych przedmiotów. Jeśli zdecydujesz się na ich zastosowanie, postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Naturalne sposoby na czyszczenie srebra

Entuzjaści naturalnych sposobów pielęgnacji srebra powinni koniecznie wypróbować metodę, w której wykorzystuje się skórkę od banana. Wystarczy zmiksować ją na papkę o konsystencji pasty do zębów, a następnie za pomocą szmatki polerować srebro.

Naturalne metody czyszczenia sreber - skórka od banana

Stosowanie popiołu do pielęgnacji srebra to sprawdzony babciny sposób. Ważne jest jednak, by nie wykorzystywać w tym celu popiołu węglowego, ponieważ może on posiadać twarde drobiny, które w trakcie polerowania przyczyniłyby się do powstania nieestetycznych zarysowań i bruzd. Popiół - najlepiej powstały w wyniku spalenia papieru - należy nabierać na wilgotną bawełnianą szmatkę, a następnie delikatnie polerować, aż do uzyskania pożądanego efektu. Blask srebrnym przedmiotom przywrócisz, jeśli dodatkowo przetrzesz je kawałkiem flanelowej szmatki.

Sprawdź także: Czyszczenie zamszu

Czyszczenie srebra może być proste i przyjemne, a przede wszystkim skuteczne, jeśli wybierzesz jedną z opisanych wyżej metod. Oczywiście nie są to jedyne sposoby na pozbycie się nieestetycznego nalotu i zabrudzeń z przedmiotów wykonanych z tego szlachetnego kruszcu, ale doświadczenie wielu osób potwierdza, że na pewno należą do najbardziej efektywnych.

Jeśli chcesz uzupełnić swoją kolekcję srebrnej biżuterii lub zastawy albo szukasz ciekawych pomysłów na prezent, zajrzyj do ofert pojawiających się regularnie w klubie zakupowym Zalando Lounge. Codziennie czekają tam na Ciebie niezwykle korzystne promocje, z rabatami sięgającymi aż -75%*!